Kto bol Boris Nemcov

04.03.2015 15:03

Neďaleko moskovského Kremľa v piatok večer zastrelili popredného vodcu ruskej opozície, bývalého vicepremiéra Borisa Nemcova. Nemcov bol opozičný politik, ktorého politická hviezda dohasínala. Za sebou však mal závratnú kariéru. Prinášame vám prepis krátkeho dokumentárneho filmu o Borisovi Nemcovovi, ktorý túto kariéru stručne monitoruje.

Začínal ako gubernátor v Novgorodskej oblasti. V 1995 roku v rozpore zo zákonom o zahraničných investíciách. Umožnil privatizáciu najväčšieho papierenského kombinátu v Rusku  nemeckej firme ktorá zaň zaplatila 7mil. dolárov, čo bolo 40x menej, ako bola jeho hodnota. Za nemeckou firmou ktorá papierne kúpila stála nastávajúca manželka jeho priateľa Borisa Brevnova, ktorá bola zároveň predsedníčkou amerického fondu Millenium, ktorý s takto získaného majetku pomáhal rozvíjať demokraciu v Rusku.

V 1994 roku schválil Nemcov ručenie za pôžičku lodiarskej spoločnosti OKA. Podaroval im takto 19 miliónov dolárov, ktoré potom musela splácať Novgorodská oblasť.

Výsledkom Nemcovom presadenej penzijnej reformy vo fonde Nefť bolo, že z jeho rozpočtu  zmizlo 163 miliónov rubľov a 200 000 ľudí prišlo o dôchodok.

Počas svojho politického života sa niekoľkokrát zblížil s Borisom Berezovským a to mu v roku 1997 prinieslo pozíciu prvého vicepremiéra. V tejto funkcii podpísal z Japonskom dohodu o spolupráci v rybolove, v ktorej rozšíril rybolovný revír pre Japoncov o výsostne vody pri Kurilských ostrovoch. Takto podaroval Japoncom časť suverenity Ruska a umožnil, aby v oblasti Kurilských ostrovov mohlo Japonsko rozvíjať rybolovný priemysel na ruskom teritóriu na úkor Ruska. Škoda za tuto ústretovosť bola vyčíslená na 10 miliárd dolárov.

V roku 2004 sa stáva šéfom koncernu Neftanoj. V 2005 v jednej z divízii koncernu, ktorou bola Bank Neftanoj, našli vyšetrovatelia desiatky pečiatok fiktívnych firiem. Banka bola najväčším centrom na čistenie peňazí a ich vývoz z Ruska do zahraničia. Vyvezených bolo 400 miliárd rubľov a 300 miliónov dolárov. Celková výška škody pre ruský štát bola prokuratúrou vyčíslená na 54miliard rubľov. Hlavný strojca Igor Linsitz ušiel do Izraela, šesť jeho spolupracovníkov bolo odsúdených a Nemcov v správny moment, pred prevalením kauzy stihol dať výpoveď.

V roku 1998 si zaregistroval Národný fond regionálnej politiky a Zväz mladých ruských síl. Cez tieto fondy čerpal peniaze z offshore firiem, ktoré mu platili za služby, ktorých zmysel nedokázal nikdy vysvetliť.

To je len zopár faktov z obrazu zabitého politika. Takýmto spôsobom počas svojej politickej kariéry urobil štátu škodu za viac ako 370 miliárd rubľov.

Počas teroristického útoku v divadle Nord-Ost v Dubrovke sa zišlo mnoho politikov a osobností, ktoré prišli riešiť rukojemnícku drámu, ale len jeden zutekal, keď začalo ísť do tuhého. Áno bol to Nemcov, ktorý sa zľakol a nešiel hovoriť s teroristami. Týmto činom ohrozil životy množstva rukojemníkov. Išli tam len Irina Chakamadova a Josif Kobzon, ktorý opísal udalosť takto:

Povedal som teroristom je tu Draganov, Aslambekov, Nemcov, Chakamadova, atď...s kým chcete vyjednávať?

- Nemcov, Chakamadova a Vy, odpovedali teroristi.

Hovorím Patruševovi (šéf FSB) žiadajú nás troch.

V tom Nemcov začal chodiť hore dole a telefonovať kade komu až sa vytratil.

Nedá sa inak, hovorím Irine, musíme tam isť sami dvaja, ak budeme meškať, môžu niekoho na výstrahu popraviť, to si nevezmeme na svedomie.

V tom sa opäť vynoril Nemcov a tvrdil, že práve hovoril s Kremľom a že bolo prijaté rozhodnutie že máte ísť len vy vo dvojici.

Čo Lužkov (primátor Moskvy) ironicky okomentoval slovami: "Nemcov sa ukázal byť džentlmen, dáme dal prednosť.

Mesiac po týchto udalostiach, Nemcov vystúpil proti vydaniu teroristu Ahmeda Zakajeva do Ruska. Treba povedať že aj v minulosti podporoval čečensky odboj. V roku1997 ako vicepremiér podpísal dohodu o tranzite ropy cez čečenské územie. Takto čečensky povstalci dostávali z rozpočtu 10 miliónov dolárov. Takým spôsobom vytvoril inštrument financovania teroristov za štátne peniaze. Keď bol čečenský odboj prakticky zlikvidovaný, v priamom prenose Echa Moskvy vyzýval na začatie mierových rozhovorov z Maschadovom skrývajúcim sa v horách. Takto robil všetko preto, aby sa Rusku nepodarilo zvíťaziť nad terorizmom.

Už keď bol gubernátorom, zaujímali sa oň ho všetci významní západní politici ako líder demokratov v americkom kongrese, či bývala premiérka Margrit Thatcherova. Takej cti sa nedostávalo, žiadnemu gubernátorovi v Rusku. Už vtedy bolo jasné, že západ stavil naňho. Prípad akým bol predaj najväčšej celulózky ukázal, že kvôli nim, mohol aj porušovať zákony. Zastupoval finančne záujmy miliardára Sorosa, 4x sa stretol s Clintonom. O budúcom rozvoji demokracie jednal s Condolizzou Rice a Dickom Chenneym. Jeho dcéra Zana v tom čase už žije v New Yorku a jej sesternica Jevgenija vo Philadelfphii.

V novembri 2010 Nemcov otvorene vystupuje na konferencii s názvom "Ako zabezpečiť líderstvo USA vo svete". Zamyslite sa ešte raz. Ruský politik vystupuje na fóre, ako nášmu súperovi zabezpečiť líderstvo vo svete.

Nemcov je priateľom rusofóba Mccaina a s americkým veľvyslancom Michaelom Mcfaultom riešil plán, ako odstaviť Putina. Inštrukcie so zachytenej správy 000305 boli také, že cieľom politickej opozície v najbližších dvoch rokoch bude zabrániť znovuzvoleniu Vladimíra Putina za prezidenta, k čomu dopomôže len nejaká výnimočná situácia. Nemcov bol pripravený urobiť hocičo, aby tento scenár naplnil. Preto neprekvapilo, že keď bol zadržaný, tak mu vyjadrovali podporu všetci politici zo západu.

Ale vláda politikov, ktorý chcú rozdávať štátny majetok, neplatiť výplaty a penzie a darovať  naše nerastné bohatstvo sa už nesmie zopakovať.

 

—————

Späť